Tostmasters
STREFA KLUBOWA TM KRK
TOASTMASTERS KRAKÓW
SZUKAJ:

WYDARZENIA

21.10.2015
Grzechy i Grześki [spotkanie]
- Wrzuciłeś, Grzesiu, list do skrzynki, jak prosiłam?
- List, proszę cioci? List? Wrzuciłem, ciociu miła!
- Nie kłamiesz, Grzesiu? Lepiej przyznaj się, kochanie!
- Jak ciocię kocham, proszę cioci, że nie kłamię!

Jest taka kategoria naszej samooceny, która wydaje się powiązana ze sferą religijną (a co najmniej z upodobaniem do mody retro) – GRZECH.

Grzech, czyli błąd, pomyłka w zachowaniu, zdarza się każdemu. Jednak grzech ma osobliwe właściwości – może być odpokutowany (i to za pomocą działań niezwiązanych bezpośrednio z obszarem, w którym popełniliśmy błąd); – może być też odpuszczony, wymazany, tak, że pozwala nam się zupełnie zapomnieć o błędzie i znowu (a nawet wielokrotnie) stawać się „mądrym Polakiem <<przed szkodą>>”.

Czasem niektórzy próbują grzech zobiektywizować – i (jak by to nie była li tylko domena osobistego [kolejny archaizm…] sumienia) mówią o cudzych grzechach. Przez tysiąclecia powstawały katalogi grzechów i listy wskazówek, jak się od nich uwolnić. I nawet nie mówimy tu o świeckim prawodawstwie (chociaż i to całkiem współczesne – vide: Konstytucja – wspomina o takich imponderabiliach, jak „wolność sumienia”), tylko o, nierzadko mieszających się z nim, kodeksach religijnych i honorowych.

Być może „stały rozwój” (w który wielu z nas zapewne wierzy) posługuje się zupełnie innymi pojęciami i technikami, a koncepcja grzechu oraz sposoby jego usuwania nie pasują już do niczego we współczesnym świecie. Albo też… grzech wiąże się np. z rzeczywistością operującą wizją „złotego wieku”, „rajskiego prapoczątku”, „doskonałej natury” – a więc nie z rzeczywistością rewolucjonistów, którzy „ruszają z posad bryłę świata” (co za buńczuczność, swoją drogą!), żeby go wreszcie rozwinąć i, dzięki nowoodkrytym celom, osiągnąć szczyty (hmm… szczyty czego?) – tylko z rzeczywistością tradycjonalistów i powrotu do źródła, od którego tak łatwo się oddalić, kiedy trwamy w błędzie, ale i łatwo powrócić, jeśli błąd porzucimy? Nie wiem. A Ty, jak uważasz – czy pojęcie „grzechu”, tak zadomowione w kulturze, może nam się przydać na co dzień?

Przyjdź na najbliższe spotkanie i podziel się z nami swoimi przemyśleniami!

Kiedy?
Środa, 21.10.2015, godzina 18:30

Gdzie?
Biurowiec Hub:raum, IV piętro, ul. Przemysłowa 12, Kraków

Zapraszam serdecznie,
Toastmaster spotkania,
Wojciech Kucharski

Dołącz do wydarzenia na FB i zaproś znajomych!
https://www.facebook.com/events/442895142579053/

Możesz też subskrybować nasze wydarzenia na Facebooku i być na bieżąco:
https://www.facebook.com/ToastmastersKrakow/events?ref=page_internal
[ wstecz ]
wydarzenia   |   faq
The information on this website is for the sole use of Toastmasters’ members, for Toastmasters business only.
It is not to be used for solicitation and distribution of non-Toastmasters material or information.
(c) Pierwszy Krakowski Polskojęzyczny Klub Toastmasters 2012-2013, opracowanie Prekursor